Ako si vybrať svadobnú obrúčku na celý život?

Možno máte konkrétnu predstavu a už len hľadáte to správne zlatníctvo, alebo, naopak, vôbec neviete, čo by sa vám páčilo a chcete sa nechať uchvátiť modelom, o ktorom budete hneď vedieť, že ste práve zbadali svoju svadobnú obrúčku? Aby ste vedeli, ktoré sú tie pravé, prevedieme vás výberom svadobných obrúčok krok za krokom.

Svadobné obrúčky

Budete ich mať na ruke celý život, takže by ste pri ich výbere mali zvážiť množstvo kritérií. Ktoré to sú? Poradíme Vám.

 

Komfort

Keďže ju budete nosiť takmer neustále, nemali by ste ju na prste skoro ani cítiť. Dobre si všimnite tvar prsteňa – ten bude najviac zodpovedný za komfort pri nosení.

Ruka

Veľkosť a tvar vašej ruky je podstatným faktorom, ktorý najviac ovplyvní to, či ju prsteň skrášli, alebo, naopak, pritiahne pozornosť na jej nedostatky. Aj keď je to naozaj individuálne, vo všeobecnosti platí, že veľké, široké a výrazné obrúčky sa hodia na štíhle, pekne tvarované ruky s dlhými prstami, zatiaľ čo pre menšie ruky s plnšími prstami sú vhodnejšie úzke prstene s jemným dizajnom.

Sfarbenie

O vhodnej farebnej škále pre váš typ rozhodne to, či skôr patríte k typu s hnedou pokožkou, alebo skôr k typu s bledou pokožkou. Odtiene žltého zlata alebo ružového zlata svedčia teplému typu pokožky, studený typ bude žiariť so šperkami s odtieňmi bieleho zlata. Okrem toho nazrite do svojej šperkovnice. Snubný prsteň by mal byť v súlade so šperkami, ktoré nosíte.

Zlatník

Iba skúsený odborník vám pri výbere obrúčky poradí ohľadom všetkých dôležitých otázok, ktoré pri kúpe obrúčok iste budete mať. Vyberte si overenú značku alebo meno, ktoré bude zárukou kvality a na ktorú sa budete môcť obrátiť aj v budúcnosti v prípade opravy, čistenia, úpravy prsteňov, prípadne dodatočného vsadenia briliantov.

Rozpočet

Otázka rozpočtu je veľmi individuálna a samozrejme, najviac závisí od vašich možností, ale aj od toho, akú dôležitosť tomuto prikladáte. Majte však na pamäti, že okrem fotografií sú svadobné prstene tým, čo vám ostane aj po svadbe. Momentálny nedostatok financií sa dá vyriešiť: teraz si vyberte prstene z kvalitného vzácneho kovu s elegantným a jednoduchým dizajnom, ktoré vám neodčerpajú váš svadobný rozpočet. Časom, pri dôležitých rodinných míľnikoch, si do obrúčok môžete nechať osadiť brilianty.

Termín

Aby ste mali času dostatok, vyberať obrúčky by ste mali začať najneskôr 4 mesiace pred svadbou. Nemusíte sa rozhodnúť hneď pri prvej návšteve. Počítajte s tým, že zlatník bude na ich vyhotovenie potrebovať minimálne 3-4 týždne. Ak by sa jednalo o šperk s výnimočným drahým kameňom, musíte počítať najmenej s 4 týždňami.

Partnerský look

Preč sú časy, kedy sa prstene partnerov líšili len veľkosťou. Svadobné obrúčky sa môžu odlišovať farbou materiálu, kovom, z ktorého sú zhotovené, alebo osadené kamene, v podstatných znakoch ako forma a dizajn sú rovnaké. Krásne pôsobia aj obrúčky, ktoré symbolizujú „jedno telo“, ktorým sa dvaja pred oltárom stávajú. Každá zvlášť tvorí neúplný obrazec. Až keď ich priložíte k sebe, vytvoria jeden celok a obrazec nadobudne svoj zmysel.

Diamanty

Drahý kameň, vsadený namiesto zirkónov, obrúčke dodá úplne iný šmrnc a lesk. Aj v tejto oblasti ide dizajn míľovými krokmi – brilianty nenosia už len ženy, ale objavuje sa aj v pánskych modeloch, dokonca v rôznych farebných variáciách. Diamanty môžu byť vsadené po obvode prsteňa, ale aj z boku.

Gravír

K originálnym znakom prsteňa patrí vygravírovaný dátum svadby alebo iniciály partnera.

Pravá alebo ľavá? 

Vlastne sme spoľahlivo nezistili, ktorá je tá správna. U nás sa zvyky rôznia a svadobné prstene nosíme podľa toho, či máme na rukách aj iné šperky, prípadne zásnubný prsteň. V Nemecku, napríklad je obvyklé nosiť obrúčku na prstenníku pravej ruky, vo Švajčiarsku sa zase vychádza z francúzskej tradície, kde sa obrúčka nosí na 4. prste ľavej ruky. Tá totiž vedie priamo k srdcu…